Podcast Karogadatu nr 6. – Joanna Rułkowska prawo_mamy – “Mam poczucie, że bycie matką wielodzietną w Polsce to przestępstwo”

Krzywdzące mity na temat rodzin wielodzietnych, wciąż pokutują w naszym społeczeństwie. Jedno, lub dwójka dzieci – okej. Ale kiedy słyszymy, że pojawiają się kolejne, zaczyna się w nas pojawiać gama przedziwnych uczuć. Niestety wciąż rodzina wielodzietna to dla nas patologia, wpadki, osoby którym nie chce się iść do pracy, żyjące na rachunek państwa. Na szczęście coraz więcej mam , które posiadają więcej niż 2 dzieci decyduje się na zaistnienie i działanie w social mediach. Chcą  odczarować wizerunek wielodzietnych. Pokazują życie często nie łatwe, ale kolorowe, wesołe, pełne oddania i miłości. A ja postanowiłam porozmawiać z pewną kobietą, która zafascynowała mnie nie tylko jako mama, ale też działaczka na rzecz kobiet. 

Joanna Rułkowska, bo z nią dziś będę rozmawiać, to mama trójki chłopców, żona, prawniczka i działaczka społeczna. W internecie znana pod nazwą prawo_mamy. Jest kopalnią wiedzy i często źródłem gdzie dziewczyny szukają pomocy. Pisze o prawie dla mam. Dla matek po stracie dziecka, dla tych wielodzietnych, samotnych, uczących się i tych z depresja. Nie boi się trudnych tematów. Łączy macierzyństwo z pracą. Jak Ona to robi i przede wszystkim co Jej to daje, skoro nie pieniądze – o to dziś Ją zapytam. 

 

 

Bądźmy ze sobą szczerzy. Jakie uczucia w Was rodzą rodziny wielodzietne? Wiem, że jest tu wielu “zwolenników”, otwartych na życie, ludzi. Ale wiem też, jakie wiadomości dostaję od dziewczyn, które mają powyżej 3 dzieci. Dlaczego tak łatwo nam oceniać, dlaczego tak łatwo wciąż patrzeć na innych przez pryzmat przestarzałych schematów? i dlaczego tak bardzo boli nas 500+…