Grudniowy cykl mikołajkowy, czyli najlepsze prezenty dla bliskich. Część 2, dla taty/teścia – ‘Morderstwo w Boże Narodzenie’

Początkowo myślałam, że książka będzie w kategorii “dla teściowej”, ale są Święta, dajmy sobie spokój z tą uszczypliwością 😉

morderstwo w Boże Narodzenie

 

Miłość od pierwszego wejrzenia 

Znakomita, zaskakująca, mądra i ciekawa. Tak właśnie mogłabym określić tę książkę. A że to moje PIERWSZE spotkanie z Panią Agatą Ch. tym bardziej jestem zaskoczona, że miłość pojawiła się tak nagle. Potem przeczytał ją mój Tato (w dwa wieczory) i tak oto uzyskałam zdanie płci męskiej, że książka jest naprawdę dobra. A na dodatek zawiera w sobie coś więcej niż tylko ‘zwykłą” historię kryminalną. Jest niesłychanie mądra i niesamowicie wnikliwie bada naturę człowieka, co jest niezwykle interesujące!

 

Krwawe Boże Narodzenie 

W domu rodziny Lee dochodzi do morderstwa. Ofiarą jest głowa rodu – Simeon Lee. Człowiek który miał wielu wrogów, nigdy nie okazał miłości dzieciom, a żonę doprowadził do śmierci. Warto dodać, że jednocześnie jest niewyobrażalnie bogaty, a w sejfie wciąż trzyma diamenty. Przed Bożym Narodzeniem wysyła do wszystkich swoich dzieci zaproszenie na Święta. Czy starzec czuje zbliżającą się śmierć, czy może to jego okrutny żart? I jak mogło dojść do morderstwa skoro drzwi od sypialni gdzie zostaje znalezione ciało były zamknięte od środka? I dlaczego nagle pojawiła się wnuczka Simeona i syn jego wieloletniego przyjaciela? Krąg podejrzanych zacieśnia się, a  niezastąpiony Herkules Poirot ma trudną zagadkę do rozwiązania. Czy uda mu się rozwiązać zagadkę zanim morderca zdoła uciec?

 

Dla Taty/Teścia

Książka posada w sobie zagadkę, a to jak wiemy Panowie bardzo lubią – odkrywać i zastanawiać się kto zabił. Wcielić się w rolę detektywa i razem z nim odkrywać sekret. Zwłaszcza, że niejedna osoba z rodziny ma tutaj swój mały sekrecik. Dwa –  świetnie pokazany przykład rodziny, która dla ojca (dziwne, nie darzącego ich nigdy uczuciem i szacunkiem) i dla Świąt Bożego Narodzenia, postanawia się spotkać. Cóż może wyjść z człowieka, kiedy dawne, skrywane uczucia ujrzą światło dzienne? Ile zostało żalu, smutku i nienawiści? A to w połączeniu z kolejnymi upokorzeniami może dać mieszankę wybuchową. I najważniejszy plus – postać  Herkulesa Poirot! Genialny, piekielnie inteligentny, zabawny i spostrzegawczy. Tworzy mieszankę groźną dla każdego mordercy. Nie straszne mu meandry ludzkiego umysłu. Jest w stanie rozwikłać każdą zagadkę i nie pozwoli winnemu wymknąć się sprawiedliwości. Dodatkowo jego cenne uwagi na temat ludzi, zachowań i społeczeństwa dodają smaczku całej historii. CUDOWNOŚĆ!

Genialna na prezent!

 

karo.

 

 

 Herkules Poirot

 

Książkę skradłam z Biblioteki krakowskiej 😉