Opowieść o sile marzeń – ‘Lab girl’ Hope Jahren

Książka, której każde 428 stron opowiada o sile marzeń, o tym że warto iść pod prąd i że nasze cele są osiągalne, jeśli tylko potrafimy o nie zawalczyć. I owszem walka ta czasem wiele nas kosztuje, możemy po drodze stracić niejedną przyjaźń, ale jeśli naszemu życiu sens nadają spełnione marzenie, to czy nie warto? I oczywiście książka o sile jaką mają w sobie kobiety, o tym jak potrafią przeciwstawić się panującemu systemowi i pokazać, na ile je stać. Lektura dzięki której, zyskacie siłę i nadzieję, że sukces jest dla każdego. A dodatkowo poznacie fascynujący świat roślin.

Lab girl

 

Cena marzeń

Książka opowiada historię Hope Jahren, aktualnie jednej z najwybitniejszych biolożek na świecie. Jest jedyną kobietą odznaczoną medalem EBDA w dziedzinie nauki o ziemię. Wielokrotnie nagradzana, jest prekursorką w dziedzinie paleontologii. Ale początek jej historii nie jest łatwy, a o te wszystkie wybitne tytułu musiała ciężko walczyć i przepłacić to nie tylko zdrowiem, ale także relacjami w swoim życiu. Jest córką ludzi, którzy do Stanów Zjednoczonych wyjechali ‘za pracą’. Jej przodkowie pochodzą z Norwegii, a ona sama musiała całe dzieciństwo znosić chłód i brak czułości. Jednak miała prawdziwe schronienie, które dało jej laboratorium ojca, wykładowcy uniwersyteckiego.  I tak zaczęła się miłość małej Hope do świata roślin. Wyjazd na studia, a potem ciężka praca łączona ze studiami, wyrobią w dziewczynie umiejętność ciężkiej pracy, ale także upór i odwagę. Niestety pozna też cienie bycia ‘wybitnie uzdolnioną’, cenę jaką płaci się za bycie ponad przeciętną, oraz tego jak dużo siebie trzeba dać w drodze o marzenia. Na szczęście na jej drodze pojawiają się też jasne punkty. I takim będzie poznanie Billego, praca z nim, oraz wieloletnia przyjaźń, bez której może dziś, nie było by Hope Jahren. Ciekawym zabiegiem jest dodawanie rozdziałów, które opowiadają w najdrobniejszych szczegółach życie roślin, ich powstawanie, walkę o przetrwanie, rozmnażanie, życie. Piękne i uzupełnione kompletnie nieznanymi faktami treści.

Siła jest kobietą 

Dla każdej kobiety, która da wciągnąć się w te historię, będzie to niezapomniana przygoda. Trzeba przyznać, że Pani Doktor miała niesamowitą siłę w walce o swoje miejsce w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Na pewno nie było jej łatwo za każdym razem udowadniać, że jest warta tyle samo co jej koledzy. Dodatkowo każde jej badanie, każdy pomysł, musiał liczyć się z tym, iż trzeba będzie starać się o pieniądze i walczyć o sponsorów. Przez bardzo długi czas Hope z pracy na Uniwersytecie szła do swoich laboratoriów, nie znając pojęcia “sen”, a głód próbowała zagłuszyć kiepskimi zamiennikami. Niestety taka huśtawka nastrojów, niepewność, stres, przyczyniły się do problemów psychicznych bohaterki. Z którymi próbowała radzić sobie jak najlepiej. Często jej i ekipie towarzyszył brak pieniędzy, ale starali się pomagać sobie jak najlepiej umieli. Trzymała ich prawdziwa miłość do tego co robią i wiara w to, że w końcu MUSI się udać, że te wszystkie lata pracy, starania, poświęcenie, przyniesie oczekiwany sukces. Małymi kroczkami starali się iść do przodu. Co w końcu pozwoliło im cieszyć się z upragnionego sukcesu. Czasem jednak czytając losy Hope Jahren można odnieść wrażenie, iż za dużo poświęciła, czasem zapominając o samej sobie. Ale myślę, że ktoś kto nie poznał co to znaczy naprawdę coś kochać, być temu oddanym, nie może tak surowo jej oceniać. Możemy się uczyć i wyciągnąć lekcje dla siebie. Jaką? Na przykład upór, wiarę w swoje cele, odwagę i determinację. Kobiety są silne. I ta ich siła potrafi czasem zmienić świat 🙂

Za książkę serdecznie dziękuję WYDAWNICTWO KOBIECE do którego serdecznie was zapraszam :))