Jodi Picoult na weekend.

Wracam do Jodi Picoult co jakiś czas. Nie mogę czytać jej ciągle, ponieważ niektóre jej książki potrafią mnie nieźle zdołować. Raz jest zakończenie które wywołuje we mnie atak serca i wkur&*%#, a raz temat jest tak ciężki i osobiście mnie dotyka, że muszę zrobić sobie od niej odwyk. Chociaż zdarzają się wyjątki. Są takie jej książki, że sprawiają mi radość czytania. Nie męczą. Takie właśnie były “Czarownice z Salem Falls”. Mimo dosyć grubego tomiszcza które dostałam w bibliotece, nie przeraziłam się i przeczytałam książkę w jeden dzień. Historia mnie zaciekawiła, mimo iż w paru miejscach była przewidywalna. Ciekawie Picoult wykorzystała historię Czarownic z Salem Falls. Fajne wplotła w to historię czterech młodych dziewczyn, które zabawiają się w czary i nie chcący przekraczają granicę. Cóż, nie od dziś wiadomo że nie każdy umie sobie poradzić z władzą. Chodź dla mnie płynie jeden wniosek z tego – nie baw się w czary. Nigdy. Nie ma dobrych czarów. NIE MA. Tyle w temacie.

czarownice

Głównym wątkiem jest historia nauczyciela Jack St. Bride który po tym jak został niesłusznie oskarżony o seks ze swoją uczennicą, postanawia rozpocząć nowe życie w zupełnie przeciętnym, małym miasteczku Salem Falls. Tam niestety oprócz wielkiej miłości czeka go kolejna walka z pomówieniem, plotką i kłamstwem, które doprowadzają do tragedii. Czy po raz kolejny oskarżony o gwałt na nastolatce, Jack wyjdzie z opresji cało? Czy siła miłości do kobiety jego życia pozwoli mu walczyć? Czy się podda?
Książka idealnie ukazuję siłę masowej paniki, oraz społecznego linczu, który spowodowany jest uprzedzeniami i kłamstwami. Tam nikt nie bawi się w poszukiwanie prawdy. Tam ważniejsze jest to co mówi samozwańczy “władca” miasteczka. Oczywiście zakończenie jest nieoczywiste, ale możemy się troszeczkę go domyślić jeśli książkę będziemy czytać dokładnie. Każde zdanie tak naprawdę się tutaj liczy i ma swoje konsekwencje. Smutne, nawet jeśli chcemy żeby jedna z głównych bohaterek była ukarana.

Przeczytajcie bo warto. Czytać się przyjemnie i szybko. Naprawdę ciekawa książką