“Ostatnia Arystokratka” – Evžen Boček

Jeszcze tydzień temu, gdyby ktoś powiedział mi, że zakocham się w czeskiej książce, opowiadającej o losach młodej arystokratki, pomyślałabym, że oszalał. Na dodatek gdyby dodał, że humor w książce jest nie tylko najwyższych lotów, ale też inteligentny, a postacie są stworzone nieszablonowo, zaczęłabym się śmiać.

I okazałoby się, po raz kolejny, że nie do końca znam samą siebie. Otóż, zakochałam się. Zakochałam się czeskiej Marysi, która wraz z rodzicami przybywa ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, prosto do odziedziczonym po przodkach zamku w Czechach. I zaczyna się ich wielka europejska przygoda.

 

Prozak, kasztelan i nowe życie. 

A teraz po woli. Rodzina Kostków żyje sobie spokojnie w USA. Znają swoje korzenie, ale nie za bardzo codziennie zaprzątają sobie tym głowę, aż do momentu kiedy okazuje się, że odziedziczyli piękny zamek w Czechach. Nagle życie rodziny zmienia się i wylatują do ziemi przodków. A tak okazuje się,  że rzeczywistość nie jest taka jakiej się spodziewali. Ojciec nie będzie obrzydliwie bogaty, matka nie będzie żyła jak Lady Di (co jest jej marzeniem), a Marysia (lat 19), będzie musiała zmierzyć się z legendą własnego imienia, ponieważ chce żyć dłużej niż dwa lata. Do tej całej mieszanki dochodzi : kasztelan Józef, który nienawidzi turystów, Pani Cicha kucharka która lubi zaglądać do kieliszka i Pan Spock, który bardzo chce na coś zachorować, ale nic nie chce zamieszkać w nim na stałe. Do tego wszystkiego sąsiedzi, długi i zderzenie się kultury amerykańskiej z europejską. Dzieje się!

To wszystko jest utopione w cudownym, inteligentnym i wspaniałym poczuciu humory autora Evzena Bocek’a. Szalenie dobrze się przy tej książce bawiłam, co chwila wybuchałam śmiechem. Jak cudownie akurat taką książką przywitać nadchodzącą wiosnę, bo można naprawdę wprawić się w cudowny humor! Mamy polecam wam tę książkę, dwa popołudnia, parę godzin, a dobry humor gwarantowany na kilka dni!

Bawcie się przy niej smacznie! Ja bawiłam się wyśmienicie!

 

“Ostatnia Arystokratka”

Evžen Boček

wyd. Stara Szkoła