Dlaczego wywiady, dziennikarstwo śledcze i ludzie.

Dzisiaj chciałam Wam przybliżyć 2 książki. Są kompletnie od siebie różne, ale obie mają jedną wspólną cechę – człowieka. Mimo, że jedna opowiada o skrajnym poniżeniu i cierpieniu tych małych ludzi – dzieci, to opowiada też o tym, że znaleźli się ludzie, którzy im pomogli, którzy nie przestraszyli się kościelnej biurokracji, nie dali się przepłacić, tylko walczyki o prawdę. Druga to książka, gdzie spotykamy różnych ludzi, o innych poglądach i innym spojrzeniu na świat, ale każde spotkanie z tymi osobami to chwile, kiedy uczymy się odmiennej od naszej wrażliwości, perspektywy. A przede wszystkim możemy się dużo nauczyć.

Konrad Kruczkowski – “Halo człowiek. Rozmowy o tym co ważne”

477637-352x500

 

Złościłam się czytając tę książkę, bo co chwilę musiałam się odrywać i zapisywać moje myśli, albo słowa rozmówców Pana Konrada. Niesamowite jak potrafi rozmawiać z ludźmi i nie tylko miło i z uśmiechem na twarzy, ale potrafi też zadać bardzo trudne pytania. Dopytuje, chwyta za słówka i drąży. Ale jest w tym wszystkim też ogromny szacunek do rozmówcy. Jest w tych rozmowach jakaś szlachetna prawda, coś czego nie do końca umiem nazwać. Mimo że nie ze wszystkim się tutaj zgadzam, to odnoszę wrażenie że duża liczba gości zaproszonych do wywiadów to ludzie bardzo dobrzy. Z sercem na dłoni, ludzie którzy na pierwszym planie mają człowieka, jego dobro. Potem siebie. Że można rozmawiać nie koniecznie obrażając się nawzajem i urągając sobie. Że jeszcze jest możliwy dobry dialog.

Polecam tę książkę wszystkim, którzy szukają prawdy, inteligentnej rozmowy i nadziei że jest jeszcze dobro na tym świecie.

“Mam ograniczone zaufanie do hurra. Oczywiście umiem, potrafię to zrobić, ale to nie jest coś, na czym buduję. Trwalsza jest konsekwencja, wizja. Przyjęcie jakiejś drogi na dobre i na złe. I pewien intuicyjnie rozumiany poziom człowieka”

Ewa Błaszczyk

*

“Bywa że mężczyźni nie wracają do domów, bo kobiety nie są w stanie tych domów utrzymać. W Unii Europejskiej kobiety zarabiają średnio 16 procent mniej niż mężczyźni”

Konrad Kruczkowski

*

“Kiedy człowiek umiera, nie wolno pytać, w jakiego Boga wierzył albo na kogo głosował. Trzeba pomagać. I wtedy muszę być jak czołg. Jak muł. Muszę być zrobiona ze stali”

Anna Dymna

*

Goście w książce Pana Konrada to : Ewa Błaszczyk, Anna Dymna, Ojciec Leon Knabit, Henryka Bochniarz, Tomasz Raczek, Marcin Meller.

 

Sacha Pfeiffer, Michael Rezendes, Walter Robinson, Matt Carrol –  “Spotlight. Zdrada”

477167-352x500

Jestem okropnie wkurwiona. Na to jak bardzo BARDZO i na całe ŻYCIE, były krzywdzone dzieci. Krzywdzone i okaleczane na całe życie! Na to jak kościelne władze przymykały na to oko, jak nikt nie bronił tych najmniejszych. Gdzie zamiast znaleźć pomoc i zaufanie, znajdowały poniżenie, ból strach, wykorzystywanie. JAK MOŻNA?! JAK?! Nie da się po tej książce przejść obojętnie wobec niektórych rzeczy. Jestem wierząca i jestem katoliczką, ale jest we mnie tak dużo pytań. Tak dużo żalu. Dlaczego nikt nie pomógł, jak JEDEN ksiądz-pedofil mógł wykorzystać ponad 200 dzieci, był przenoszony z parafii na parafię i nikt, podkreślam NIKT nie zabrał go od dzieci…Nikt nie pomógł rodzicom, którzy nie wiedzieli jak mają zareagować, co robić, jak sobie z tym poradzić! I te dzieci, zostawione z taką okrutną krzywdzą na całe życie… 10, 11, 12 -letni chłopcy, którzy byli gwałceni, molestowani…i cisza. W miejscu, które powinno bronić tych najmniejszych.

Dziękuję, że prawda wyszła na jaw. Będę do końca życia wdzięczna dziennikarzom śledczym z “Boston Globe”. Dzięki Nim, może zostanie poczynione jakiekolwiek zadośćuczynienie ofiarą, ale do końca będę nosiła w sobie ogromny żal do instytucji kościelnych za tak karygodne zaniechania, kłamstwa i brak przestrzegania jakiegokolwiek przykazania. Wstyd i hańba.

Nie wiem czy drugi raz bym przeczytała tę książkę. Świadectwa ofiar są szokujące..

Wasza,

karo.